Rolnicy mają do czynienia z bardzo różnymi gatunkami chwastów i walka z niektórymi potrafi nastręczać sporych problemów. Na szczęście można sobie z tym radzić za pomocą odpowiednio dobranych preparatów, choć nie zawsze jest o nie łatwo. Dość specyficznym rodzajem chwasta jaki pojawia się na polach oraz trawnikach jest chwastnica jednostronna. Zalicza się ona do szkodników trudnych do zwalczenia i to nawet przy pomocy wyspecjalizowanych herbicydów. Należy z uwagą przyjrzeć się dostępnym mieszankom do oprysków, aby sięgnąć po tę najwłaściwszą.

Zdaniem wielu doświadczonych rolników oraz ogrodników, najlepszym sposobem na chwastnicę tak naprawdę są metody. ręczne. Specyfika tej rośliny sprawia, że największy cios jaki można jej zadać polega na mozolnym, systematycznym usuwaniu skupisk chwastnicy. W praktyce sposób ten można w miarę efektywnie stosować na niewielkich powierzchniach, a więc na ogrodowych trawnikach. W przypadku pól uprawnych ten sposób się nie sprawdzi.

Na tym odcinku należy więc sięgnąć po wysokiej klasy preparat. Na rynku nie ma zbyt wiele produktów, których wytwórcy deklarowaliby skuteczność wobec chwastnicy. Jeśli jednak mamy takowe wytypować, trzeba zwrócić uwagę, czy posiadają one w swoim składzie surowcowym tienkarbazon metylu oraz izoksaflutol. To związki chemiczne, których aktywność pozwala eliminować chwastnicę. Obie substancje są szybko transportowane w ramach całej rośliny, hamując jej rozwój i skutkując jej szybkim obumarciem.

W przypadku stosowania takich herbicydów istotne jest dobre nawodnienie gleby.