Piękny i soczyście zielony trawnik to marzenie każdego właściciela ogrodu. Można uzyskać taki efekt bez specjalnych nakładów, o ile odpowiednio zadbamy o naszą małą, zieloną przestrzeń. Pierwsza sprawa, na jaką warto zwrócić uwagę to gatunek trawy, która zostanie w ogrodzie wysiana.

Możliwości jest wiele, ponieważ wybierać możemy spośród licznych odmian o zmiennych cechach. Różnią się one intensywnością zieleni, szybkością wzrostu, odpornością na czynniki pogodowe. Należy sięgać po taką trawę, która dobrze rozwinie się w dostępnej glebie.

Trawie zagrażają również chwasty, choć wydawać by się mogło, że na trawniku nie stanowią one problemu. Nic bardziej mylnego – duża skala rozrostu chwastów w trawie może spowodować, że darń nie rozwinie się prawidłowo, a nasz plan na cudnie zielony dywan spali na panewce. To oznacza, że nie obejdzie się bez środka chwastobójczego.

Odpowiedni herbicyd dostosowany do działania w trawnikach uda się bez większych problemów kupić. Co jeszcze można zrobić, aby trawa miała się doskonale? Istotne w kontekście trawników jest ich nawożenie. Nie należy go pominąć, choć czasami składniki naturalnie występujące w ziemi wystarczą w zupełności, aby wszystko pięknie się zazieleniło.

Sporo zależy od ilości próchnicy w glebie. Rozkładające się organiczne resztki produkują cenne dla trawy pierwiastki, takie jak azot, fosfor czy potas. Jeśli jest ich za mało, należy sięgnąć po nawóz.

Skuteczny będzie na przykład nawóz w formie granulatu. Należy stosować go na suchą ziemię, a następnie obficie ją podlać, aby składniki granulek stopniowo się uwalniały.