Hodowla niektórych gatunków roślin może nastręczać pewne problemy, zwłaszcza gdy mają one specyficzne wymagania glebowe. Problem gleby jest znacznie bardziej złożony niż nam się wydaje, ponieważ laicy sądzą często, że dowolna roślina może się rozwijać gdziekolwiek. Wystarczy ją wysiać lub zasadzić, a natura sama zrobi swoje.

Rzeczywiście jest duża liczba roślin, które radzą sobie w ziemi o różnych parametrach, ale są też takie, które mogą rosnąć wyłącznie na konkretnym terenie. Chodzi na przykład o rośliny kwasolubne. Są to gatunki, które funkcjonują prawidłowo w glebach o wysokim stopniu zakwaszenia.

Dlatego nim zdecydujemy się na zapełnienie naszego ogrodu okazami, warto sprawdzić za pomocą specjalnego testu, jakie pH ma ziemia, którą mamy do dyspozycji. Jeśli odczyn będzie jednoznacznie kwaśny, to powinniśmy sięgać wyłącznie po te rośliny, które zaliczają się do grona kwasolubnych. Są wśród nich krzewy i różne gatunki kwiatów, więc na pewno znajdziemy coś właściwego.

Oczywiście o wszystkie okazy trzeba odpowiednio zadbać. Jednym z podstawowych sposobów pielęgnacji roślin jest nawożenie gleby. Warto to robić, aby wyrównać poziom substancji odżywczych i poprawić jakość ziemi, w której nie znajduje się dostateczna ilość próchnicy.

W przypadku roślin kwasolubnych należy stosować specjalny nawóz przystosowany właśnie do takich okazów. Polecane są na przykład nawozy granulowane. Mają one właściwości zakwaszające.

Zawierają zwiększoną dawkę azotu, który pobudza rośliny do szybszego wzrostu i reguluje stopień kwaśności gleby.