Wybór na rynku preparatów chwastobójczych jest naprawdę rozległy. Mamy bardzo szerokie możliwości kupna oraz wykorzystania najnowocześniejszych formuł, których receptury są systematycznie doskonalone. Firmy zajmujące się wyrobem herbicydów robią wszystko, aby nadążyć za potrzebami współczesnego rolnictwa.

Gospodarze oczekują dobrych efektów i wydajnego działania oprysków, które mają za zadanie eliminować chwasty – kluczowego wroga udanej produkcji roślinnej. Teraz tę walkę można toczyć sprawniej niż kiedykolwiek wcześniej. Zdecydowana większość herbicydów stosowanych na polach cechuje się działaniem nalistnym.

Oznacza to, że oprysk odbywa się bezpośrednio na rośliny, a środek wnika w ich strukturę, dając rezultat w postaci szybkiego obumierania szkodników. Każdy preparat tego rodzaju został tak opracowany, aby nie szkodził innym okazom, a w szczególności uprawianym zbożom czy roślinom oleistym. Nie zawsze jest to normą.

Zdarzają się bowiem agresywne herbicydy, które niszczą również to, czego niszczyć nie powinny. Jeśli mowa o czysto technicznym wymiarze stosowania nalistnych środków chwastobójczych, to metoda nie jest skomplikowana. Obecnie wykorzystuje się efektywne narzędzia do oprysku, które można w razie potrzeby zainstalować przy ciągniku.

Mechanizm tłoczy roztwór wody i herbicydu, którego krople opadają na rośliny. Dalej działa już chemia. Składniki aktywne zawarte w treści oprysku wnikają w strukturę chwastów, przyczyniając się do ich szybkiej degradacji.

Co do terminu stosowania takich środków, wszystko zależy od rodzaju upraw.